Sportdrank
Wie regelmatig hardloopt, doet een beroep op zijn koolhydraat- en vetverbranding. Koolhydraten (bijvoorbeeld uit rijst, pasta en brood) worden in ons lichaam opgeslagen als glycogeen en vet. De glycogeenopslag is echter beperkt, de vetopslag, voor sommigen: helaas, niet.
Vooral bij duurlopen is een effectief gebruik van deze voorraden van belang. Atleten kunnen hun glycogeenvoorraad voorafgaand aan een wedstrijd verhogen door middel van training en een aangepast dieet met extra koolhydraten. Hierdoor kunnen ze de overschakeling naar vetverbranding, die veel langzamer is dan koolhydraatverbranding, uitstellen.
Omdat de voorraad glycogeen (en daarmee glucose) tijdens een duurloop uitgeput raakt, kun je deze tijdens het lopen gedeeltelijk aanvullen door extra koolhydraten in nemen. Dit kan aan de hand van suikerwater of sportdrank. Voor velen is het drinken van een sportdrank bij duurlopen van langer dan 15 km/90 minuten zelfs een absolute must. Het voordeel van sportdrank is dat deze vaak suikers bevat die minder snel worden afgebroken dan het 'gewone' suikerwater. Je hebt dan ook langer profijt van deze koolhydraten.
Gebruik jij ook sportdrank tijdens duurlopen of andere sportactiviteiten? Bevalt dit goed, of geef je toch de voorkeur aan andere voedingsmiddelen, bijvoorbeeld rozijnen of banaan? Oordeel mee!
Ik gebruik zelf al jaren Leppin sportdrank. Ik gebruik Energy Boost voor de wedstrijd (koolhydraten en mineralen). Ik vind sportdrank heel belangrijk alleen in water zitten te weinig mineralen om het goed op te nemen, waardoor je een klotsende buik krijgt of steken. Ook krijg je te weinig vocht binnen met alleen water drinken, waardoor je prestaties verminderen. Tijdens training drink ik altijd Leppin Training Formula hierin zitten mineralen, koolhydraten en aminozuren. Dus ik herstel ook veel beter van een training. Ik ben door het gebruik van sportdrank echt beter gaan presteren. Ik bestel Leppin op www.duursportshop.nl. Ik had gemaild of ik een proefmonster kon krijgen en dat was geen probleem. Wel handig want niet elke sportdrank ik lekker. Leppin smaakt echt goed.
Niels
Uit veel reactie blijkt dat water het beste is. Voor de korte inspanningsduur is dat waar. Als je een uur of langer sport en dus zweet verlies behalve vocht ook veel zouten, bovendien verbruik je veel suikers. Het is zeer aan te bevelen om deze regelmatig aan te vullen. Dit geldt zeker ook voor studeren: hersenactiviteit kost veel meer inspanning dan op het eerste gezicht lijkt. Naar mijn idee zijn isotone dorstlessers daarom geen (commerciele) onzin. Uiteraard kun je zelf experimenteren door water te mengen met zouten en suikers, dat is inderdaad goedkoper. In warme, ontwikkelingslanden heb je meestal geen commerciele isotone dranken bij de hand. Om je zouten aan te vullen is dan de enige optie om de zoutpot te pakken en een tot drie theelepels in een glas water te doen om zo je zoutverleis te compenseren. Als je 1x gedehydrateerd bent, vergeet je dat nooit meer te doen
G. van Benthem
Ik doe zo'n 4 a 5x in de week aan hardlopen. De ene keer tempotrainingen op de atletiekbaan, de andere keer lange duurlopen (>1.5 uur). Ik gebruik vooral het merk Born en dat bevalt me prima. Na de tempotraining ben ik snel hersteld, maar een flink glas cola doet ook wonderen. Tijdens de lange duurlopen en zeker tijdens de training voor een halve of hele marathon neem ik de verschillende Born-poeders. Ik merk dat dit onderweg goed werkt. Of het tussen de oren zit....ik weet het niet, maar de 'man met de hamer' ben ik tijdens mijn eerste marathon afgelopen april niet tegen gekomen en dat zegt ook wel iets....
W.L. Isaak
Drie keer per week train ik 2 uur cardio en fitness. Tijdens de cardio oefeningen (fietsen, roeien en crosstraining) verlies ik veel vocht. Ik gebruik een zelfgemixed Isotar drankje hiervoor, afwisselend met druivensuiker of een banaan. Afhankelijk van de krachttraining op dat moment. Ik voel me hier goed bij.
Pieter Bas
Uit eigen ervaring drink ik pas sportdrank een half uurtje nadat ik klaar ben met sporten. Tijdens het sporten drink ik zo veel mogelijk water. Het hangt er eigenlijk vanaf wat voor training of wedstrijd ik heb. Energy-drinks zoals Red Bull en AA drink etc. drink ik eigenlijk nooit tijdens een wedstrijd. Ik word daar misselijk van en krijg soms de neiging tot overgeven.
Rowin
Het voordeel van een sport drank is dat het snel wegdrinkt. Verder is het zoals al eerder gezegd totale onzin; je gaat er niet harder door lopen ofzo. Het brengt wel je suiker-en vochtgehalte sneller op niveau. Daar gaat het uiteindelijk om. Persoonlijk vind ik gewoon water of mineraal water moeilijker weg te krijgen tijdens het sporten
eva
Ik neem sinds een paar weken een shake met voedingssuplementen en proteine voor het sporten en na het sporten...En het werkt! Het gevoel in mijn spieren is super! Ik vind het een aanrader...(het product komt van herbalife)
G Dijstelbloem
Ik heb er al verschillende geprobeerd maar merk weinig tot helemaal geen verschil. Van sommige wordt je ook nog eens misselijk vanwege de toegevoegde middelen die erin zitten. Ik neem gewoon water mee met een beetje roosvicé erin. Ik fiest veel en voor een grote rit zorg ik dat ik wel een goede ondergrond heb die zeker ook niet te zwaar op de maag ligt. Sportdrankjes zijn meer bedoeld om de verkoper rijker te maken. Ik vraag me dan ook vaak af waarom dat spul zo duur moet zijn, want het hoofdbestanddeel is toch water.
Atie beertema
De sportdrankjes zijn naar mijn mening alleen goed voor de commercie. Vraag: Laatst heb ik dextrose (+calcium en magnesium) gekocht. Op de verpakking staat dat dit direkt in het bloed wordt opgenomen en dus onmiddelijk energie voor meer uithoudingsvermogen oplevert en ook een betere concentratie. Ik vraag me af in hoeverre dit zo is. Hebt u hierop een antwoord.
Graag hoor ik van u.
Atie Beertema
Draverslaan 25
2132 BR Hoofddorp
Jehannes
Onderzoeken wijzen uit dat kleine toevoegingen mineralen, glucose, sucrose of maltodextrine (meervoudige suikers) er voor zorgen dat het vocht snéller in het lichaam wordt opgenomen Daarnaast is het wijs om je energievoorraden binnen 2 uur na een flinke inspanning aan te vullen aangezien je lichaam er in die uren het best toe in staat is. Dat de commercie met deze wetenschap aan de haal gaat hoeft ons niet te verbazen, alternatieven zijn echter makkelijk te bedenken.
Caroline
Ik denk dat de fabrikanten er vooral beter van worden. Water is gewoon het beste
Paul David
Veel mensen sporten om calorieen te verbranden, het is dus onzin om dat na het sporten er weer in te tanken, bovendien zijn ze vaak schreeuwend duur.
Gewoon genoeg water drinken (is ook veel goedkoper).
eshme bethlehem
ik vind sportdrank echt onozel het geeft je heus geen energie dat zit tussen je oren!!!!!!!!!
Alexander
In het blad "health" van Achmea (nr. 5 sept/okt 2003) wordt over isotone dorstlessers vermeld: "door hun samenstelling verlaat het vocht snel de maag... Water doet er veel langer over om de maag te verlaten... wordt het minder snel aan het bloed afgegeven,". Ik vraag me af of dit juist is. Ik heb geleerd dat water juist sneller in het bloed wordt opgenomen, op basis van de natuurkundige wet van osmose. Hoe meer grote (koolhydraat-) moleculen, hoe meer de verdringing de doorlating verhindert. Ben ik abuis of hoe zit het?
saskia van houtert
Onzin een vruchtensap, heeft in mijn ogen een betere werking, verder vind ik mineraalwater lekkerder (die heb je tegenwoordig ook al met een smaakje)
Henk van 't Hul
Ik gebruikte Isostar tijdens het fietsen maar als ik thuis kwam was ik misselijk, ik ben er mee gestopt en heb nergens last meer van.
Laura
Ik denk dat die sportdrankjes veel te veel de hemel in geprezen worden. Er zit vooral een enorme lading suiker in en ook nog eens behoorlijk veel troep als aroma's en kleurstoffen. Je kan denk ik alle nodige energie uit "gewone" voeding halen. Over het algemeen train je niet zo lang dat je dit soort spul nodig hebt. Het valt me ook op dat jeugd dit soort drankjes maar drinkt wanneer ze daar zin in hebben. In de pauze een flesje AA-drank bijvoorbeeld. Ik wist niet dat je met schoolwerk ook je glycogeen voorraad aanspreekt?! En dat is het; kinderen weten niet precies waar dit soort drankjes eigenlijk voor bedoelt zijn, er zit een lekker zoet smaakje aan dus ze vinden het allang best.
Peter
Opmerking op reactie Erwin:
In Red Bull zit caffeine wat inderdaad vocht aan je lichaam onttrekt. Als je het echter ongeveer een uur voor je wedstrijd/training neemt heb je daar geen last van.
Het nut van sportdrank is voor mij als duathleet vooral bij langere westrijden en trainingen van belang omdat het makkelijker opgenomen wordt dan vaste voeding. Wel moet er een onderscheid gemaakt worden tussen dorstlessser en sportdrank met veel koolhydraten.
Favoriet is Powergel en Powerbar.
Erwin Meijer
Bij een training gebruik ik ze niet maar bij wedstrijden wel, ik zit op atletiek en ben gespecialiseerd in de middenlange tot lange afstand, ik ren vooral de 800, 1500 en 5000m en in de winter verschillende crossen (5000m tot 8000m in 't bos).
Bij wedstrijden gebruik ik vooral Extran en Isostar. Ik heb gemerkt dat AA drink niet echt een dorstlessend effect heeft, eerder het tegenovergestelde. Sinsdien hou ik 't bij Extran en Isostar.
Drankjes als Red Bull hebben een negatief effect op je prestaties, ze ontrekken vocht aan je lichaam.
Vincent Smits
Mensen, zoals ondergetekende, die serieus aan duursporten doen zijn juist op zoek naar voeding waarin zoveel mogelijk calorieen zitten. Relatief zoete dranken als AA of Extran zijn dan een uitkomst. Voor degenen die af willen vallen door te sporten is het echter contra-productief.
Gewoon water drinken dus en eerst conditie opbouwen voor je zware duurprestaties gaat leveren.
Vincent
anna
Volgens mij is dat voor een normale mens (geen atleet) overbodig. De meesten onder ons bezitten meer vet dan gezond is, en dat kan je niet zien aan zijn figuur. Als je sport, wil je juist in conditie blijven, dus je overgewicht kwijtgeraken.
yvonne klopman
Ik tennis en volleybal en nam tot voor kort altijd een sportdrankje mee. Maar ik heb het idee dat ik allergisch reageer op deze drankjes met binnen een half uur een dikke lip en of tong en rode jeukerige plekken op de huid. Nu ik het niet meer gebruik komen de verschijnselen niet meer terug.
katinka
Ik wil graag vet verbranden als ik aan het sporten ben. Ik eet gezond. Dus waarom zou ik die (dure) suikerwatertjes drinken? Ik houd het bij kraanwater!
Arnold
Ik dronk vroeger altijd carbo Power voor en tijdens de bodybuild training. Maar daar ben ik mee gestopt omdat het best duur is om 5x per week 5 gulden neer te leggen voor iets dat je ook kunt vervangen door 2 bananen en een stevige bruine boterham. Ik zeg niet dat sportdrankjes niet werken want dat doen ze dus wel.
Wil je jouw eigen verhaal hier op de site terugzien en past het binnen een van de thema's van Gezondheidsplein?
Vul dan onderstaand formulier in; de redactie zorgt vervolgens dat je verhaal geplaatst wordt.