Eetstoornissen

(Boulimia nervosa;Anorexia nervosa)

Anorexia nervosa en boulimia nervosa zijn veel voorkomende eetstoornissen of verslavingen. De scheidslijn tussen de twee is niet altijd precies te trekken. Vaak wisselen ze elkaar zelfs af. Anorexia nervosa betekent dat er door een nerveuze oorzaak gebrek is aan eetlust. Het is dus een psychisch /emotionele aandoening. Vaak wordt anorexia in één adem genoemd met boulimia (vreetbuien gevolgd door braken). Anorexia wordt gekenmerkt door ernstig gewichtverlies en intense angst om in gewicht toe te nemen. En dat terwijl er juist sprake is van ondergewicht. Afwijkende lichaamsbeleving ('Hoe zie ik er uit?') en uitblijven van de menstruatie zijn andere kenmerken. Iemand met boulimia heeft last van onbeheersbare vreetbuien, die worden gecompenseerd met laxeren en braken. Er is sprake van boulimie als er tenminste drie maanden lang minimaal twee vreetbuien per week zijn. Ook bij boulimia is er sprake van een gestoorde lichaamsbeleving. Andere lichamelijke klachten die kunnen voorkomen bij eetstoornissen zijn:

  • hartklachten 
  • maag-darm stoornissen 
  • gestoorde hormoonhuishouding 
  • botontkalking 

Een combinatie van lichamelijke, psychische en sociale factoren beïnvloeden het ontstaan van een eetstoornis. Zo is er een verband tussen depressie en eetstoornissen. Wat precies de oorzaak is en wat het gevolg is nog niet duidelijk. Daarnaast worden vreetbuien gezien als een vorm van geconditioneerd gedrag: iemand grijpt bij vervelende gebeurtenissen en frustraties direct naar eten. Met name bij boulimia kunnen traumatische gebeurtenissen uit de kindertijd invloed hebben op het ontstaan van een (latere) eetstoornis. Een verstoorde moeder-dochter relatie kan ook van invloed zijn op het ontstaan van een eetstoornis, net als angst voor volwassenheid. Anorexia remt bovendien de lichamelijke groei naar volwassenheid. Aangeboren karaktertrekken zijn waarschijnlijk ook van invloed. Voorbeelden zijn overheersende denkwijzen zoals een negatief denkbeeld, sterk zwart-wit denken of de neiging tot perfectionisme. Bepaalde gezinskenmerken komen bij mensen met eetstoornissen ook vaker voor, maar de vraag is of dit de oorzaak of het gevolg is van de eetstoornis. Eetstoornissen komen vooral voor bij jonge vrouwen (slechts één op de tien tot twintig patiënten is een man). Meer dan 30.000 vrouwen tussen de 15 en 29 jaar lijden in Nederland aan een eetstoornis. Per jaar komen er ongeveer 1200 anorexia- en 1800 boulimia-patiënten bij. Maar weinigen van hen zoeken medische hulp: 6% van de boulimia- en 34% van de anorexia-patiënten).

 


Deze tekst is goedgekeurd door: Wouter Stenvers, huisarts


Ondervoeding te lijf met gebakjes

De lekkere gebakjes van Bouwsteentjes kunnen ondervoeding tegengaanWanneer je aan het herstellen bent van anorexia of boulimia kan het nog altijd moeilijk zijn om te eten. Om ondervoeding te voorkomen, kun je Bouwsteentjes of Easy-to-Eat eten. Dit zijn lekkere en aantrekkelijke gebakjes die rijk zijn aan energie, eiwit en mineralen. Op die manier krijg je toch de voedingsstoffen binnen die je nodig hebt.
Kijk voor meer informatie op www.bouwsteentjes.nl

Dossiers

Stel je vraag

Tweet